Erazmus+

Projekt Culinary journeys in the corral and cloud (Erasmus+)

erasmus plus logoProgram Erasmus+ zavial jedenásť Párovčanov až na ďaleký východ Poľska, do starobylého mesta Przemysl. Tam sa počas týždňa (20. – 26. apríla 2023) spolu so skupinou miestnych rovesníkov zapojili do projektu s názvom „Kulinarne Podroze w Zagrodzie a Chmurze“/ “Culinary journeys in the corral and cloud“. Jeho hlavnými témami boli kulinárstvo, ekológia a integrácia.

Zážitkovou formou si účastníci vyskúšali „akčné maľovanie“ na tému „Deň Zeme“, prácu s hlinou pri výrobe dekoračných predmetov, pečenie vlastnoručne zamieseného chleba a nakoniec i varenie slovenských a poľských národných jedál (podarili sa výborne!). Spoznali tiež históriu mesta i kraja, či život na roľníckom statku, kde sa tiež naučili vyrábať semienkové gule. Navštívili zámok Krasiczyn, neďaleké arborétum v Bolestraszyciach, ale aj miestnu Akadémiu vied, kde získali teoretické poznatky o problematike organických potravín.

Napriek aktivitami naplneným dňom, našli ešte energiu aj na večerný program v podobe predstavenia jednotlivých krajín, zoznámenia sa so základmi ale aj zvláštnosťami oboch jazykov, no nechýbal ani tanec a zábava. Obohateným o vlastné výrobky, zaujímavé zážitky, cenné skúsenosti i nové priateľstvá nám aj sedemhodinová cesta domov ubehla pomerne rýchlo :-)

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Projekt YoungBiz (Erasmus+)

erasmus plus logoTento projekt bol pre nás niečo ako skok do prázdna. Nevedeli sme, čo očakávať, keďže sme nemali skúsenosť s niečím podobným, k čomu by sme to vedeli prirovnať. Vedeli sme však, že chceme zažiť niečo nové, spoznať nových ľudí a niečo sa aj naučiť.

Prvý deň bol pre nás tak trochu blúdením. My Slováci sme tam prišli o deň skôr ako ostatní, takže sme boli sami v hoteli na neznámom mieste, pričom sme sa ešte moc dobre nepoznali. Tento deň by sa dal vystihnúť ako “čakanie, kým sa to všetko začne”. Mali sme zmiešané očakávania a nevedeli sme, ktoré z nich budú potvrdené.

Avšak potom, ako prišli ostatní, všetko sa rozprúdilo a naše pochybnosti, ak nejaké boli, opadli. Všetci boli hneď pripravení spoznávať sa a vyťažiť z tohto projektu čo najviac. Taktiež bola úľava mať tam ľudí, ktorí vedia, ako to na takýchto projektoch ako-tak chodí.

Tento projekt nás všetkým v mnohých spôsoboch obohatil. Keďže sme boli vo viacjazyčnej spoločnosti, komunikovať sme nemohli inak ako po anglicky, aj keď často tam bol strach, že urobíme chybu alebo zabudneme nejaké slovíčko. Avšak už na začiatku tohto projektu bolo jasné, že sa nikto nesnaží o perfektnú angličtinu; čo bola úľava. Viacerí sme získali väčšiu sebavedomosť v hovorení anglicky a v spoznávaní nových ľudí. Už po pár dňoch to bolo ako keby sme sa poznali odjakživa. Bola to úžasná príležitosť vytvoriť si množstvo medzinárodných, ale aj domácich kamarátstiev. Dozvedeli sme sa veľa o iných kultúrach, o živote v ich krajine aj aké sú medzi nami kultúrne rozdiely.

Taktiež sme získali veľa nových vedomostí a zručností ohľadom podnikania, ktoré sa nám zídu v budúcnosti. V rámci aktivít sme sa naučili lepšie pracovať v tíme a rozdeliť si úlohy tak, aby sme spolu dosiahli náš cieľ. Spoznali sme naše silné a slabé stránky a ako ich využiť v svoj prospech. Taktiež sme často museli prekonať svoj strach a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, avšak v dôsledku to stálo za to.

Aj keď bol projekt zameraný na podnikanie, zďaleka to nebolo iba o tom. Popri biznis aktivitách sme mali aj veľa iných, zaujímavých aktivít. Raz sme mali v centre mesta splniť zoznam úloh, ako napríklad predať niečo náhodnému okoloidúcemu. Pri týchto aktivitách išlo viac o našu vynaliezavosť a schopnosť spolupracovať ako o naše “biznis schopnosti”. Taktiež sme mali prestávku od aktivít na prechádzke v prírode a relax v termálnych kúpeľoch. Vďaka takejto pestrosti programu sme sa nikdy nenudili alebo sme mali niečoho dosť. Vždy to bolo zaujímavé a vedeli sme si to užiť.

Príjemnou súčasťou tohto pobytu boli tzv. kultúrne večery, kedy mala každá skupina prezentovať svoju krajinu ostatným účastníkom. Pri nich sme sa aj naučili veľa nového o iných kultúrach, aj sme mali možnosť to zažiť na vlastnej koži, napríklad vo forme tanca, hudby, tradičných špecialít a (v našom prípade) vo forme filmu. Mali sme príležitosť porovnať si jednotlivé kultúry, aké sú naše rozdiely a podobnosti. Nakoniec sme si predsa uvedomili, že máme toho spoločného oveľa viac, ako sme si mysleli.

Hotel, v ktorom sme bývali, sa nám páčil. Bolo to hlavne preto, že sme bývali všetky národnosti spolu v jednom priestore a mohli sme spolu tráviť čas. Mali sme voľný prístup k spoločenskej miestnosti, kde sme sa mohli kedykoľvek stretávať, a k biliardu, ktorý sme vo voľnom čase naplno využívali. Strava bola podávaná vo forme švédskych stolov a vždy sme mali na výber z viacerých možností. Taktiež sme mali prístup k čaju a káve vo všetkých hodinách dňa.

S komunikáciou s organizáciou sme nemali žiadny problém. O všetkom sme boli dopredu dostatočne informovaní a vždy, keď nám niečo ohľadom programu nevyhovovalo, organizátori boli ochotní ho prispôsobiť.

Určite tento projekt každému vrelo odporúčame (aj keď nie priveľmi vrelo, lebo to by znížilo naše šance dostať sa na ďalší:)). Nie je dôvod, prečo by niekto nemal ísť - odnesieš si skvelé zážitky, spoznáš skvelých ľudí a naučíš sa nové veci. A ak má niekto nejaké pochybnosti, treba ich zahodiť za hlavu, lebo tento zážitok stojí za to :-)

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii