Exkurzie

Čo spája Picassa, Banderasa a I.E? Predsa Málaga!

malaga2024Od 10. do 17. mája 2024 sa časť žiakov I.E zúčastnila družobného pobytu v španielskej Málage.
Z Málagy sa vraciame nielen jazykovo zdatnejší, šťastnejší, opálenejší, ale aj kultúrne znalejší, samostatnejší, s upevnenými kamarátstvami. Počas pobytu sme spoznali nielen samotnú Málagu, ale navštívili aj Alhambru, klenot Granady; preskúmali Córdobu, definíciu multikultúry; a aspoň na krátky čas si osvojili španielsky životný štýl.
Za túto príležitosť ďakujeme 💕

Pozrite si niekoľko fotografií a videí
Video Málaga, Video Cordóba, Video Granada

Po stopách stredovekej latinskej Prahy

praha2024V dňoch 8.-11. apríla 2024 sme s vybranými študentami druhých ročníkov absolvovali exkurziu v Prahe. Exkurzia sa niesla predovšetkým v znamení „stredovekej latinskej Prahy“, i keď v konečnom dôsledku sme nevynechali ani iné témy.

V pondelok sme sa zastavili na mieste (Staromestské námestie), kde boli popravení účastníci stavovského povstania v roku 1621, po bitke na Bielej hore. Medzi inými aj Ján Jessenius, ktorý v Prahe vykonal prvú verejnú pitvu. Po obrovských záplavách v roku 2002 bola v Prahe objavená alchymistická dielňa z čias Rudolfa II. Habsburského (prelom 16. a 17. stor.). Príjemne sme sa v jej podzemných útrobách schladili.

V utorok sme absolvovali komentovanú prehliadku Katedrály sv. Víta, Starého kráľovského paláca, Kostola sv. Jiří a Zlatej uličky. Bol nám umožnený vstup na balkón, z ktorého sme vo svojej plnej nádhere videli okno, ktoré sa stalo známe vďaka druhej pražskej defenestrácii. Popoludní sme si na Karlovom moste ukázali miesta, ktoré mali súvis s predchádzajúcim programom (miesto, kde bol do Vltavy zvrhnutý sv. Ján Nepomucký)... (zobraziť celý článok)
Fotogaléria

Salamanka 2024

salamanca2024Žiaci druhého ročníka z nebilingválnych, ale aj bilingválnych tried, pod dozorom p. uč. Vaškovej a pána riaditeľa Chudíka, vycestovali 17. apríla 2024 v rámci prvého turnusu do Salamanky.
V jednom týždni absolvovali 20 hodín španielčiny s kvalitnými lektormi, ktorí im tiež pripravili rôzne komunikačné aktivity priamo v uliciach mesta a spoznali Salamanku ako takú, vo všetkej jej kráse. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho pobytu bola tiež návšteva pamiatok v Salamanke, výlet do Segovie či hodina flamenca.Pobyt je určený pre všetkých nadšencov španielčiny a Španielska.
Veríme, že sa nám takáto možnosť naskytne aj v budúcom roku :-)
Fotogaléria

Na Valentína do Londýna

londyn2024Áno, bolo to kúsok po polnoci 14. februára 2024, kedy sa začalo naše londýnske dobrodružstvo. 30 študentov prevažne druhého ročníka a dvaja vyučujúci sa vydali na 5-dňové dobrodružstvo do hlavného mesta Anglicka. Videli a navštívili sme všetky známe londýnske pamiatky a nielen to... Zistili sme tiež, aké preplnené býva londýnske metro, že všetky londýnske deti chodia cez prázdniny do múzeí (boli podobne preplnené ako to metro), že pre niektorých sú dve hodiny vo Windsore málo a naopak pre iných celou večnosťou, tiež to, aká drahá je káva na Picadilly či hamburger na Oxford street. Zažili sme pravú atmosféru britských rodín, pohodlnosť londýnskych vlakov i zopár stresových situácií... Každopádne, táto exkurzia sa nenávratne zapíše do pamäti všetkých zúčastnených. A my dúfame, že o rok budeme môcť tento zážitok ponúknuť ďalším študentom. (Kš + Bk)
Krátke videozostrihy (deň 1, deň 2, deň 3, deň 4+5)
Fotogaléria

Za históriou Prahy

praha mV dňoch 10. – 11. októbra 2023 sa naši stredoškoláci zúčastnili historicko-poznávacej exkurzie do stovežatej Prahy. Celý pobyt v Prahe bol okrem krásneho slnečného počasia sprevádzaný bohatým výkladom pána sprievodcu, ktorý nás previedol najdôležitejšími miestami tohto históriou pretkaného mesta. Naša exkurzia sa začala prehliadkou Hradčian, Chrámu svätého Víta a Starého kráľovského paláca, tiež sme sa prešli po svetoznámej Zlatej uličke, odkiaľ naše kroky smerovali na Karlov most, cez ktorý sme sa dostali až na Staromestské námestie. Na námestí sme sa zastavili na jeho najzaujímavejších miestach ako súsošie kazateľa Jana Husa, miesto popravy 27 povstalcov pritohabsburskej opozície či slávny Pražský orloj. Okrem historickej prehliadky mesta sme absolvovali aj plavbu loďou po Vltave a neobišli sme ani miestnu atrakciu Múzeum Madame Tussauds. Domov sme všetci odchádzali obohatení o veľké množstvo spoločných zážitkov a plno pekných fotografií.