Zaujímavosti a exkurzie

Nemecky hovoriace jedlá :)

jedlaNemčina (nemecky: Deutsch, čítaj [doič]) je západogermánsky jazyk využívaný najmä v strednej Európe. Je to najrozšírenejší úradný alebo spoluúradný jazyk v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a talianskej provincii Južné Tirolsko. Je to tiež spoluúradný a úradný jazyk Luxemburska a Belgicka. V nemecky hovoriacich krajinách sme mohli a môžeme ochutnať rôzne špecialitky, ktoré si potom doma osvojíme a robíme si ich pri rôznych príležitostiach.

Takéto „príležitosti“ sme si urobili aj počas našich nemeckých hodín. Žiaci zo VI.OG si doma pripravili (alebo ich na hodine priamo ukuchtili) jedlá ako napríklad:

Käsekuchen (tvarohový koláč, my Slováci mu hovoríme „cheesecake“ 😊)
Pfannkuchen (palacinky)
Käsefondue (syrové fondue)
Reibedatschi (zemiaková placka)
Bayerische Bratwürste (bavorské pečené klobásky)
Kartoffelsalat (zemiakový šalát)
Brezel (praclík)
und andere (a iné..)

Tešíme sa na ďalšie spoločné trávenie času nielen pri učení, ale aj pri jedle 😊

Pozrite si niekoľko fotografií

Exkurzia Švajčiarsko

exkurzia svajcVybraní žiaci prvých, druhých a tretích ročníkov nemeckých skupín sa spolu s vyučujúcimi nemeckého jazyka zúčastnili v dňoch 2. – 7. mája 2024 poznávacej exkurzie vo Švajčiarsku.

Začali sme prehliadkou historického centra Ženevy. Navštívili sme gotickú katedrálu St. Pierre, ktorá je jednou z najnavštevovanejších a najkrajších pamiatok mesta, pamätník reformácie, palác OSN a prešli sme sa po brehu Ženevského jazera.

Druhý deň v doobedňajších hodinách patril stredovekému hradu Chillon, prechádzke mondénneho mestečka Montreaux a prehliadke historického centra Lausanne.

Cailler – prehliadka čokoládovne v meste Broc a ochutnávka čokoládových výrobkov bola pre nás tiež výnimočná. Po sladkom dopoludní sme sa presunuli do hlavného mesta Bern - perly pamiatkovej architektúry.

Záver exkurzie patril mestu Luzern. Nezabudnuteľné momenty z fotiek nám pripomenie jeho krásne historické centrum, takmer 700 rokov starý drevený most Kapellebrücke, kongresový
dom, Pomník Švajčiarskej gardy a plavba po Vierstättskom jazere. Večer nás osviežila voda a vzduch pri najväčších vodopádoch v Európe – Rheinfall.

Nám všetkým, ktorí sme túto exkurziu absolvovali sa uložia krásne spomienky, ktoré si zapamätáme na veľmi dlho :-)

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Berlín a krásy severného Nemecka

berlin2023Vybraní žiaci prvých, druhých a tretích ročníkov nemeckých skupín sa spolu s vyučujúcimi nemeckého jazyka zúčastnili v dňoch 24. – 29. apríla 2023 poznávacej exkurzie – Berlín a krásy severného Nemecka.

Prvé dva dni sme venovali hlavnému mestu Nemecka. Spoločne sme navštívili Ríšsky snem, Brandenburgskú bránu, triedu Unter den Linden, Humboltovu univerzitu, múzejný ostrov, Check-point Charlie, Berlínsky múr. Večer patril televíznej veži, z ktorej sme mali výhľad na celý Berlín. Taktiež plavba loďou po rieke Spréve bola pre nás krásnym zážitkom. Počas nášho pobytu sme navštívili veľkolepý zámok Schwerin so svojou prekrásnou zámockou záhradou.  Ďalšia časť cesty smerovala na ostrov Rujana – najväčšieho nemeckého ostrova. Majáky na myse Kap Arkona a výhľad z nich bol nezabudnuteľný. Exkurzia predčila naše očakávania. Žiaci mohli autenticky spoznať to, čo nenájdu v učebniciach.

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Exkurzia Salzburg, Orlie hniezdo a soľná baňa

salzburg2022Vybraní žiaci prvých a druhých ročníkov nemeckých skupín sa spolu s učiteľmi nemeckého jazyka zúčastnili v dňoch 25. 10. – 26. 10. 2022 poznávacej exkurzie.

Prvý deň patril Salzburgu a historickým pamiatkam mesta - zámok Mirabell, hrad Hohensalzburg, na ktorý sme sa vyviezli lanovkou a mohli tak obdivovať celé historické mesto z výšky. Nezabudnuteľné bolo centrum mesta s hlavou ulicou Getreidegasse, na ktorej stojí rodný do W. A. Mozarta.

Druhý deň v ranných hodinách sme smerovali do Bavorska. Bavorské Alpy patria vďaka rozprávkovo krásnej prírode k obľúbeným turistickým cieľom. Práve tu, blízko juhobavorského mesta Berchtesgaden, priamo na vrchole hory Kehlstein, vyrástla v rokoch 1937-1938 honosná horská chata známa pod názvom „Orlie hniezdo“. Cesta bola dobrodružná, viedla cez zákruty a tunely horského prostredia. Na vrchole vo výške 1834 m  sa nám naskytol nádherný pohľad na štíty Alpských veľhôr.

V popoludňajších hodinách sme navštívili soľnú baňu (Salzbergwerk) v mestečku Berchtesgaden.  V baníckom overali sme sa vyviezli banským vláčikom 650 metrov do hory k soľnej katedrále. Prvá banská šmykľavka nás priviezla k soľnému laboratóriu, či k slepej šachte. Druhou drevenou šmykľavkou sme sa dostali asi 40 metrov dole k zrkadlovému jazeru, ktorého bod bol 130 metrov pod povrchom. Pôsobivá jazda na plti podzemným jazerom nás zaviedla priamo cez rastúce a trblietavé kryštály soli, ktoré boli pôsobivo zinscenované svetlami a éterickými zvukmi.

Poznávacia exkurzia bola interaktívna a žiaci  spoznali ďalšie krásne miesta nemecky hovoriacich krajín.

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Garmisch – Partenkirchen 2022

g2022V dňoch 9. – 13. októbra 2022 sa zúčastnili vybraní žiaci z 1.A, 2.B, 3.C a V.OG, vedenie školy (p. riaditeľ M. Chudík a p. zástupkyňa p. Chovanová) a vyučujúce nemeckého jazyka p.prof. A. Cehuľová a p.prof. Šintálová poznávacej exkurzie v Nemecku, v spolkovej republike Bavorsko.

Program bol veľmi pestrý. V deň príchodu ich čakal pán Rothmayr v Garmisch – Partenkirchen, v mestečku ich pobytu. Porozprával o histórii mesta a prešli spolu pešiu zónu.

Na druhý deň navštívili jeden z najvyšších štítov nemeckých Álp – Karwendel. Vyviezli sa na vrch lanovkou (2400 metrov). Odtiaľ bol krásny výhľad na rakúske a nemecké Alpy. Všetkým veľmi dobre padla hodinová turistika v Úžľabine duchov (Geisterklamm).

Nasledujúci deň strávili žiaci v družobnom gymnáziu (Werdenfels Gymnasium), kde sa zúčastnili na 2 vyučovacích hodinách. Návštevu zámku Linderhof si vychutnali žiaci v krásnom slnečnom počasí. Ešte pred večerou dobre padla zábava na letnej bobovej dráhe.

Návšteva hlavného mesta Bavorska – Mníchova bola naplánovaná na ďalší deň. Žiaci navštívili múzeum automobilového závodu BMW, vyviezli sa hore na olympijskú vežu, odkiaľ mali krásny výhľad na mesto Mníchov.

Poznávací zájazd bol veľmi zaujímavý, plný krásnych zážitkov a môžeme len dúfať, že družba s Gymnáziom v Garmisch – Partenkirchen sa opäť oživí a v budúcich rokoch sa budú tieto naše dve školy navzájom navštevovať :-)

Niekoľko fotografií z exkurzie

Exkurzia - Neusiedlersee

majakDňa 21. júna 2022 sa zúčastnili žiaci nemeckých skupín tretích ročníkov a septimy exkurzie k Neusiedlersee (k Neziderskému jazeru) v Rakúsku, ktoré sa nachádza neďaleko našich hraníc. Prišli sme na dve miesta - priamo k jazeru Neusiedler See do prístavu v mestečku Neusiedl am See a do Podersdorfu k známemu majáku, kde si všetci žiaci mohli urobiť krásne fotky. Plavili sme sa loďou a užívali sme si krásy okolia jazera.
Prežili sme krásny slnečný deň, spríjemnený „morským“ vánkom. 

Tag der Erde (Deň Zeme)

denzemeK príležitosti Dňa Zeme pripravili žiaci nemeckých skupín zo VI.OG a VII.OG v aule program, ktorý sa konal 12. mája 2022. Každá skupina si pripravila samostatný program:

  • VI.OG (2. skupina) - prezentácie na tému Znečistenie vzduchu a pôdy s následným kvízom. Po vyhodnotení kvízu nasledoval vlog, ktorí si žiaci sami natočili.
  • VII.OG - prezentácie žiakov na tému Znečistenie vody s kvízom. Po vyhodnotení nám skupina zahrala krátku, vtipnú divadelnú scénku o ochrane prírody v lese.
  • VI.OG (1. skupina) - úvodná pieseň, prezentácie na tému Triedenie odpadu, súťaže - pexeso, krížovky a na záver film s témou Ochrana lesa a divo žijúce zvieratá.

Žiaci sa hravou formou mnohému naučili a zároveň sa pobavili :-)
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Exkurzia Švajčiarsko 2019

svajc 2019 perexV dňoch 14. – 18. apríla 2019 sme spoznávali krásy Švajčiarska.
Prvý deň dopoludnia sme sa schladili pri najväčšom európskom vodopáde Rheinfall a popoludní nás privítal slnečný, ale veterný Zȕrich.
Druhý deň sme sa dozvedeli vo fabrike na výrobu syra, ako sa vyrába pravý, nefalšovaný Ementál. Po veľmi zaujímavej interaktívnej prehliadke sme mali možnosť ochutnať rôzne druhy tohto vynikajúceho syra. Popoludní sme si prezreli krásy hlavného mesta Švajčiarska – Bernu.
Nezabudnuteľný dojem nám na tretí deň urobil romantický Luzern. Previezli sme sa loďou po Vierwaldstättskom jazere a prešli krásnymi starodávnymi úzkymi uličkami mesta.
S určitosťou môžeme všetci skonštatovať, že Švajčiarsko je jednou z najkrajších krajín Európy.

Unser Deutscher Tag 2018

titleDňa 21. marca 2018 sa na našej škole uskutočnil Deň nemeckého jazyka. Všetci žiaci, ktorí sa učia nemecký jazyk, prišli do auly, aby v duchu nemčiny prežili toto pekné dopoludnie. Program bol pestrý. Hneď na začiatku mal prezentáciu pán Ludwig Rothmayr, bývalý učiteľ z družobnej školy v Bavorsku, ktorého poznajú snáď všetci žiaci. Všetkých nás očaril svojimi fotkami z krásneho Bavorska – z Garmisch-Partenkirchenu.
Aj ďalšie prezentácie o Švajčiarsku od Cindy Husárovej, Berlín od Diany Pakošovej a Výmenný pobyt od Juraja Lidika boli veľmi zaujímavé. Na spestrenie programu zatancoval Vladko Lauko so svojou tanečnou partnerkou, žiaci V.OG zahrali scénku "Červená čiapočka". Na záver programu bola vedomostná súťaž „Dobre vedieť“. K dobrej nálade prispela pieseň „Fliegerlied“, ktorú zahrali a zaspievali žiaci II.C a celá sála sa k nim pridala. Celý program vtipne moderovali Cindy HusárováMatej Špernoga, ktorí boli oblečení v pravom bavorskom kroji.

Exkurzia Berlín 2017

berlin 2017V dňoch 27.9. - 30.9.2017 sa zúčastnili naši žiaci poznávacieho pobytu v Nemeckej spolkovej republike. Navštívili veľa pamätihodností, zaujímavých miest, zažili atmosféru pivného festivalu - Oktoberfest na Alexandrovom námestí v centre Berlína, ako aj plavbu loďou na rieke Havel. Prvý deň videli hlavné mesto Berlín - Ríšsky snem, televíznu vežu, Brandenburskú bránu a Sony Center... Ďalší deň si pozreli zámok Sansoussi s jeho nádhernými záhradami a tretí deň uzavreli svoj pobyt prehliadkou mesta Drážďany - obrazáreň Zwinger, kostol Frauenkirche.
Niekoľko fotografií z exkurzie