
Salzburg nás privítal svojou vianočnou atmosférou, ktorú sme mohli nasať návštevou vianočných trhov. Nasledujúci deň sme strávili celodennou prehliadkou významných pamätihodností mesta. Pevnosť Hohensalzburg – z jej mohutných veží a bášt je možné vidieť Salzburg ako na dlani a vytvoriť si tak predstavu a prekrásnom meste, ktoré je často nazývané aj „Mozartovo mesto“ či „Rím severu“. V celej Európe sa nezachoval hrad v takom dobrom stave počas všetkých storočí ako práve tento symbol Salzburgu, pričom prvé fázy stavby pevnosti siahajú až do 11. storočia. Pod pevnosťou, pri zostupe z pevnosti sa nachádza benediktínske opátstvo sv. Petra s cintorínom (pochované sú tu dve významné osobnosti – skladateľ a dvorný organista Johann Michael Haydn, mladší brat Josepha Haydna a Mozartova sestra Nannerl) a známe salzburské katakomby. Pri vstupe na cintorín si azda každý všimne skalnaté bralo, kde sa tieto katakomby nachádzajú. V skutočnosti sú to quasi jaskyne, ktoré slúžili pravdepodobne mníchom ako ich príbytky.
Pôvodne barokový zámok Mirabell – po požiari dostal neoklasicistický vzhľad, je aj s priľahlými záhradami na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dnes sa tu okrem iného nachádza tzv. Mramorová sála, v ktorej sa konajú svadby a onoho času v nej koncertoval Mozart.
Cestou späť sme navštívili benediktínske opátstvo Melk. História tohoto opátstva siaha až do 11. storočia. V kláštore študovali viacerí poprední rakúski intelektuáli. Opátstvo Melk je známe aj vďaka príbehu Meno ruže od spisovateľa menom Umberto Eco, ktorý sa pri jeho písaní nechal inšpirovať nielen majestátnymi priestormi opátstva, ale aj jedna z hlavných postáv príbehu odtiaľto pochádzala. Baroková knižnica so 100 tisíc exemplármi je dych berúcim zážitkom. Z balkónov stavby sa nám naskytol úchvatný pohľad na údolie rieky Dunaj a známu vinohradnícku oblasť Wachau. Takto vedomosťami nasýtení sme sa vydali na spiatočnú cestu na Slovensko.
Fotogaléria
Fotogaléria
PhDr. K. Rácová, PhD. a PhDr. B. Šintálová