Rôzne

Prednáška s grafológom

grafologŽiaci III.A a V.OG sa zúčastnili prednášky Úvod do grafológie, ktorú viedol Mgr. Peter Bakay. Dozvedeli sa, že každý človek má niekoľko typov písma, ktoré sa časom mení a záleží aj od toho, v akom emočnom rozpoložení sa nachádza. Arkáda, girlanda, uhol, nitka a iné grafologické znaky prezrádzajú veľa o charaktere či aktuálnej nálade. Rukopis ukazuje, aké je naše sebavedomie, veľkosť ega, emocionalita, či sa vieme ovládať alebo sme impulzívni, či sa hodíme do praktického alebo teoretického života.

Fotogaléria

Básnici z III.A

basneŽiaci III.A sa na hodine slovenského jazyka a literatúry vžili do roly básnikov a začali tvoriť dadaistické básne presne podľa návodu zakladateľa Tristana Tzaru. Pracovali so slovami, mali zmysel pre nonsens, prostredníctvom absolútnej slobody v tvorbe si zhotovili vlastné originálne básne.

Fotogaléria

Finále Slovenskej debatnej ligy

debatnyV dňoch 4. - 6. mája 2024 sa dva tímy zo školského Debatného klubu Párovská zúčastnili na Finále Slovenskej debatnej ligy, kam každoročne postupuje 20 najlepších družstiev z celého Slovenska. Tím PAR0 (Zuzana Kvaltýnová (IV.C), Adam Dzurilla (VIII.OG)) sa umiestnil na krásnom 10. mieste v rámci celého Slovenska a tím PAR1 (Simona Krošláková, Samuel Petrikovič (obaja II.D)) obsadil 14. priečku.
Obom tímom k výsledkom gratulujeme!

Zároveň sa 30. mája 2024 na Párovciach konalo aj ukončenie tohtoročnej debatnej sezóny. Študenti zorganizovali debatný turnaj, kde si zmerali sily v debatovaní na nekonvenčné tézy, napr. či slang generácie Z narobil viac škody ako úžitku. Pre tento rok sa tak rozlúčili s debatným krúžkom a pozitívami, ktoré im v podobe kritického myslenia a vecnej argumentácie prináša.

Čitateľský maratón

citajmesiTriedy I.OG a III.OG sa zapojili do 15. ročníka celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si…2024”. Cieľom projektu bolo podnietiť záujem detí o čítanie. Žiaci si spoločne čítali ukážky z ich obľúbených kníh, tvorivo o nich diskutovali. Poukázali na výhody čítania - rozširovanie slovnej zásoby, vedomostí, rozvíjanie predstavivosti, empatie, osvojovanie si pravopisu a v neposlednom rade relaxovanie.

Pozrite si niekoľko fotografií

Milujeme slovenčinu

milujeme slovencinu2019

Projekt Marína a lá Baštrng - II.D

Študenti II.D sa na hodinách slovenského jazyka a literatúry zahrali na Andreja Sládkoviča a v projekte nazvanom Marína a lá Baštrng mali spracovať minimálne dve zo štyroch základných tém najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Pravidlá boli prísne - dodržať Sládkovičovo formálne spracovanie strofy s použitím sylabického veršového systému a striedaním osem a desať slabičného verša, použiť minimálne päť daných básnických prostriedkov či použiť tri typy rýmov. Na témy sa mali pozrieť svojimi očami a verše tak zaktuálniť. Pri prezentovaní projektov mali voľnú ruku a všetky skupiny sa so zadaním popasovali bravúrne. Výsledky boli tesné. Víťazný projekt vytvorila skupina dievčat: Daniela Nemešová, Chiara Močková, Lea Valentová a Kim Ngan Nguyen.
Nech sa páči, pozrite si ich video :-)

Divadelné predstavenie

divadloDňa 22. januára 2019 sa triedy II.D, IV.D a VIII.OG polu s pani profesorkami Bakalovou, Soukupovou a Šlosárovou zúčastnili divadelného predstavenia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Tentokrát sme si pozreli netradične spracovanú ruskú klasiku - Vojna a mier.

MILUJEME SLOVENČINU!

milujeme slovencinu2018

Beseda so spisovateľkou

Dňa 10. októbra 2017 sa v aule našej školy konala zaujímavá beseda so spisovateľkou Drahomírou Pechočiakovou. Žiakom I.OG a II.OG porozprávala o svojej životnej ceste, spisovateľských začiatkoch, tvorbe a aj o svojich knižných novinkách. Žiaci so záujmom počúvali a na konci besedy autorku zahrnuli množstvom otázok, na ktoré im ochotne odpovedala. Žiaci mali možnosť zakúpiť si knihy z jej tvorby. Veľmi sa im rátalo, že dostali do knihy autogram s venovaním.

beseda01beseda01